EPSوXPS چیست؟
دسته بندی : 

EPSوXPSعایق های سلول بسته صلب بوده و از پلیمرهای استایرول یا استایرن ساخته می شوند. پلی استایرن به دوسته پلی استایرن منبسط شده (Expanded Polystyrene – EPS) و پلی استایرن اکسترود شده (Extruded Polystyrene – XPS) تقسیم بندی می شوند.

1_EPS

نام ماده: پلي استايرين انبساطي(Expanded Polystyrene)
نام تجاری: اي پي اس(EPS)
سایر اسامی: اتيل بنزن هو پليمر , اليگو استايرن , پليمر ونيل بنزن

تاریخچه:

 پلي استايرن انبساطي محصولي است كه براي محيط زيست و انسان مشكلي ايجاد نمي كند. عدم آسيب رساني به محيط زيست در تمام مراحل ساخت، كاربرد و بازيافت يا دور ريزي اين محصول به چشم مي خورد. شركت BASF در ابتداي سال 1950 يك فرآيند دو مرحله اي براي توليد فوم پلي استايرن را گسترش داد. در اين فرآيند مرحله اول شامل تهيه دانه هاي حاوي توزيع يكنواخت عامل پف زا توسط روش پليمريزاسيون سوسپانسيوني مونومر استايرن بوده كه در مرحله دوم اين ماده در داخل يك قالب فرآيند مي گردد. سهولت توليد محصول به هر شكل و اندازه از مزاياي اين روش بوده كه باعث توسعه آن شد گرانولي سبك و سفيد رنگ است. اين ماده اولين بار در سال 1950 توليد گرديد.
یونولیت یا پلاستوفوم ماده ای است سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا است که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد. فوم پلی استایرن یکی از فراورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلور های ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می گردد به علت ساختار سلولی بسته در بلوک های پلی استایرن یونولیت مقاومت خوبی در مقابل آب داشته و نیز در مقابل فساد پذیری و رشد باکتری از خود محافظت می نماید. پلاستوفوم ماده اي سبك با قابليت هاي بسيار زياد مي باشد و عامه مردم آن را به اشتباه” كائوچو (نوعي ماده طبيعي)”، ” آكاچو ” و يا “يونوليت” مي نامند. پلاستوفوم نوعي از مواد پليمري است كه يك نمونه از آن با نام پلي استايرن انبساطي و علامت اختصاريEPS شناخته مي‌شود و كاربردهاي متعددي در امور بسته بندي، عايق سازي، آموزشي، تبليغاتي و … دارد. اين مواد با دانه بندي هاي ريز و درشت و با وزن حجمي گوناگون بصورت گرانول ، ورق و بلوك در اندازه ها و ضخامتهاي گوناگون در بسته بندي هاي تعدادي، قابل ارائه است. همچنين با دستگاههاي برش توسط سيم داغ يا المنت موجود در بازار، به اشكال و طرح هاي مختلف درمي‌آيد. 

ماده اولیه

ماده اولیه یونولیت پروپان است و در پتروشیمی به شکل جامد در آمده يونوليت اولا نام يك شركت در ايران است و اخيرا اين ماده را تحت عنوان پلاستوفوم (پلي استايرن انبساطي) نام مي‌برند.
پلی استایرن انبساطی(EPS)، تشکیل شده است از مونومر پلی استایرن که از هیدروژن زدایی اکلین بنزن بدست آمده است. پلی استایرن از خانواده ترموپلاستها دارای زنجیره خطی می باشد. از نظر فراگیری واحدهای مونومر درکنار یکدیگر، پلی استایرن منبسط شده به صورت کریستالی را بوجود می آورند.
گریدهای پلی استایرن منبسط شده (EPS) معمولاً بر اساس اندازه ذرات و نوع پوشش سطح آنها انجام می شود. البته گریدهای خاصی از آن نظیر کندسوز شده (F) و آنتی استاتیک نیز وجود دارد. 

فرمول شیمیایی تشکیل دهنده پلی استایرن انبساطی(EPS) به صورت زیر می باشد. 

خواص فیزیکی و شیمیایی:    ]تركيبات :(C8-H8)n[منو استايرن] +(C5-H10) پنتان  [
خانواده شيميايي : پليمر
 وزن ملكولي منومر =104
واکنشهای شیمیایی: پليمرازيسيون
اطلاعات ایمنی:در اثر تماس با پوست مشكلي ايجاد نمي كند.اين ماده سمي نيست.
ضریب های عایق بودن
10 سانتی متر یونولیت معمولی در برابر صدا 42 دسیبل عایق است.
10 سانتی متر یونولیت معمولی در برابر گرما 35 % عایق است.

ویژگیهاي فو م پلی استایرن ( کند سوز)
عايق حرارتي خوب
خواص مكانيكي ايده ال (مقاومت در برابر فشار و ميرا نمودن شوك وارده)
غير حساس بودن به آب
توانايي قالبگيري و برش در اشكال مختلف
امكان بازيافت
هزينه كم به ازاي واحد حجم
بالا بودن نسبت سفتي به وزن به طوري كه قطعات ساخته شده داراي وزن كم و استحكام خوب هستند.

موارد مصرف و کاربرد
بيش از ٥٠ سال است كه پلي استايرن انبساطي در بسياري از كاربردهاي بسته بندي جاي خود را باز كرده است. علاوه بر آن، اين محصول در ساخت عايقهاي حرارتي براي ساختمانها، سردخان هها، تونل هاي انجماد و كانتينرهاي حمل مواد به كار برده مي شود. اغلب توليد كنند ه ها در صنايع مختلف براي عرضه محصولات توليدي خود نياز به بسته بندي دقيق دارند تا در هنگام حمل و نقل و 
عرضة محصول خود از آسيب رسيدن به آنها جلوگيري كنند. ويژگي هايي نظير وزن پايين، مقاومت ابعادي و حرارتي، پايداري در برابر رطوبت، ضربه گيري خوب و قالب پذيري عالي پلي استايرن انبساطي در بسته بندي و محافظت از قطعات حساس الكترونيكي نقش بسيار مهمي داشته است. علاوه بر اين، پايداري در برابر رطوبت و نيز عدم فسادپذيري پلي استايرن انبساطي، اين محصول را در بسته بندي مواد دارويي و غذايي شاخص ساخته است.
از ديگر موارد كاربرد اين محصول استفاده از آن در عايق كاري است. مقاومت خوب حرارتي و نيز عدم فساد آن در طول زمان باعث استفاده از اين ماده در عايق كاري سردخانها  شده است. البته در سالهاي اخير بلوك هاي پلي استايرن جايگزين سفال در ديوار منازل و ساختمانها شده است كه اين امر باعث كاهش هزينه نيروي انساني، كاهش مصرف ساير تجهيزات، صرفه جويي در حجم و هزينه بتن، صرفه جويي در هزينه اسكلت و فونداسيون و صرفه جويي در هزينه كلي اجراي سقف شده است.
اما به طور كلي دانه هاي پلي استايرن انبساطي به عنوان يك محصول نهايي به بازار عرضه مي شود كه پس از آن توسط كارگاههاي مصرف كننده بدون انجام هيچگونه واكنش شيميايي تبديل به انواع قطعات و پلي استايرن مي شود كه اين مواد بر حسب دانسيته و شكل و اندازه در زمينه بسته بندي و يا عايق كاري به كار برده مي شود.
فوم پلي استايرن  در ساخت سازه هاي پيش ساخته (تري دي پانلها) و نيز در صنايع ريخته گري و قالب سازي استفاده مي شود. در صنايع ريخته گري از اين فوم ها به عنوان قالب استفاده مي شود كه مواد مذاب داخل آن ريخته مي شود وبعد از آن در اثر حرارت پلي استايرن از بين مي رود و قطعه با همان شكل حاصل مي شود.
اصلي ترين کاربرد فوم پلي استايرن  که در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته است عبارت از:
 استفاده از اين فوم در ساخت و ساز و استفاده از آن خصوصا در ديوار ساختمانها مي باشد.
بررسی کالاهاي جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول
فوم پلي استايرن  از جمله پليمرهايي است كه به دليل داشتن خواص انبساطي، ويژگي هاي خوب حرارتي و صوتي موارد كاربرد خاصي دارد. رشد مصرف اين فوم در جهان در سالهاي اخير نشان از اهميت كاربرد و نيز ايجاد زمينه هاي مصرف جديد براي اين محصول دارد.
در سالهاي اخير زمينة كاربرد جديدي براي فوم پلي استايرن در كشور معرفي شده است و آن كاربرد اين محصول در ساختمان سازي و خصوصا كاربرد آن در ديوار ساختمانها است. البته قدمت مصرف فوم پلي استايرن در اين زمينه در اروپا به بيش از ٣٠ سال پيش مي رسد. فوم پلي استايرن بهترين جايگزين براي سفالها و رابيس مورد استفاده در ديوارها و گچبريهاي تزئيناتي مي باشد.
از ديگر مزاياي استفاده از اين بلوك هاي جديد، پايداري آنها در مقابل زلزله است زيرا به دليل كاستن بار مرده در مقابل زلزله پايداري بيشتري دارد و خرد نمي شود.  

ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی لازم برای این محصول طبق
استاندارد بین المللی ASDM-C578

2_XPS
معرفی:

XPS فوم پلی استایرن فشرده (Rigid): از لحاظ تکنولوژی تولید متفاوت با فوم پلی استایرن EPS بوده ولی مواد اولیه آن همان پلی استایرن است.

امروزه با توجه به رشد فزاینده جمعیت جهان و محدودیت منابع انرژی شناخته شده ، مصرف بهینه انرژی از مسائل مهم صنعت ساختمان به شمار میرود که ذهن کارشناسان و متخصصین امر را به خود معطوف ساخته است.

محل سکونت و کار یکی از اولین نیازهای زندگی

تکنولوژی کارآمد در صنعت ساختمان و مصالح ساختمانی پیشرفته ، میتوان به شکل قابل توجهی در این هزینه ها صرفه جویی نمود.

XPS به عنوان یک مصالح چند منظوره علاوه بر عایق حرارتی ، رطوبتی و صوتی به دلیل استحکام بالا میتواند نقش قسمتی از سازه را ایفا نموده و تاثیر بسیار زیادی در امر سبک سازی داشته باشد ، از اینرو جزو مصالح ساختمانی برتر و مورد توجه متخصصین و کارشناسان امر قرار گرفته است.

استفاده از XPS از لحاظ خطر مواجهه با زلزله ، نفوذ گرما و سرما و همچنین جلوگیری از رطوبت ، آلودگی صوتی ، کپک زدگی ، نفوذ حشرات و موش باعث آسایش خیال ، مطلوبیت فضا و صرفه اقتصادی میگردد

    * * * Apple iPhone 15 Free * * * hs=2aaa18f229ba54b90b2dd18165f3e7cf*
    June 14, 2024

    8cichp

    0
    0

دیدگاه خود را وارد کنید

دیفال
ارسال پیام