انواع مصالح ساختمانی

شما عزیزان قبل از آشنایی با انواع مصالح ساختمانی باید از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی اطلاع داشته باشید .

می توان گفت که  پر کاربردترین مصالح ساختمانی که استفاده می شود در پروژه های ساخت و ساز،به مصالح هایی گفته می شود که برای ساخت هر گونه سازه از آنها استفاده می کنند. این سازه ها می تواند خانه ‌های مسکونی  یا ساختمان‌ های تجاری، پل ها و یا هر سازه دیگری باشد.

هر مصالح اولیه ای که در بخشی از پروژه ها به کار می رود، در دسته های مختلف مصالح ساختمانی قرار می گیرند.

متریال اولیه مورد نیاز برای پروژه های ساختمانی بسیار زیاد هستند اما تعدادی از آنها جزو اصلی ترین  محسوب می شوند و وجود آنها برای هر ساخت و سازی اجباری است. در این مقاله ما سعی می کنیم شما عزیزان را با مهمترین و انواع مصالح ساختمانی آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع مصالح ساختمانی بر حسب جنس :

به طور کلی اگر بخواهیم مصالح ساختمانی را بر حسب جنس دسته بندی بکنیم می توان گفت که مصالح ساختمانی به دو دسته مرکب و  ساده اتقسیم می شوند.

۱.مصالح ساده ( طبیعی ):

مصالح طبیعی یا مصنوعی به موادی گفته می شود که مواد تشکیل دهنده آن ها شبیه به هم باشد.

مصالحی همانند شن، آجر، سیمان، بلوک و …. جزء مصالح طبیعی حساب می شوند.

۲.مصالح مرکب :

مصالح مرکب به مصالح طبیعی و یا مصنوعی گفته می شود که  مواد تشکیل دهنده آن ها شبیه به هم نباشد . به عبارتی از ترکیب  چند متریال برای ساخت این مصالح استفاده می شود.

مصالحی همانند انواع ملات، بتن، ایزوگام و … جزء مصالح مرکب به شمار می روند.

آشنایی با انواع مصالح ساختمانی بر حسب فرآیند تولید:

می توان گفت که مصالح  ساختمانی هر کدام به روش های  متفاوت ساخته و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند . به عبارتی به طور کلی مصالح یا به صورت پیش ساخته تولید می شوند و یا به شکل درجا در صنعت ساختمان سازی استفاده می شوند.

۱.مصالح ساختمانی پیش ساخته :

مصالح ساختمانی پیش ساخته ، به موادی گفته می شود که از قبل در کارخانه آماده(تولید) شده و در محل عملیات ترکیب انجام می‌شود. می توان گفت که مصالحی همجون  آجر، میلگرد، سفال و … هم در کارخانه ساخته و بهره برداری می‌شوند، اما منظور از مصالح ساختمانی پیش ساخته، مصالحی هستند که احتیاج به فرآیند پیچیده ودشوار  اجرا ندارند.

به عبارت دیگر می توان ذکر کرد که مصالح ساختمانی پیش ساخته در برابر تغییرات انعطاف پذیری لازم را ندارند و همچنین  مراحل اولیه طراحی و تولید آن ها طولانی بوده ، اما با این وجود کاربرد و کارایی مصالح ساختمانی  پیش ساخته در ساخت و ساز را نمی توان کوچک شمرد. دال بتنی پیش ساخته، دیوارهای بتنی پیش ساخته، پانل های گچی پیش ساخته، کاشی و سرامیک، انواع بلوک، آجر و … از جمله مصالحی هستند که در کارخانه ها طراحی و ساخته می شوند و سپس در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند.

 

 

۲.مصالح ساختمانی درجا :

مصالح ساختمانی درجا همانگونه که از نام آن پیداست به مصالحی می گویند که در محل اجرای پروژه های ساخت و ساز ساخته و  استفاده  می شوند. به عنوان نمونه می توان به انواع ملات، قیرگونی درجا، اسکلت ساختمان، چهارچوب درجا، بتن درجا و … جز این مصالح قرار می گیرند.

پرکاربردترین و مهمترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در پروژه های ساخت و ساز به صورت زیر شرح داده می شوند:

آجر

یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی آجر می باشد . آجر معمولا  تولید شده از خاک رس یا سنگ رس می باشد که در داخل کوره پخته می شود اما گاها  ممکن است از گِل های با کیفیت پایین تری نیز برای تولید آن استفاده شود . به عبارتی می توان گفت که مواد را داخل قالب ریخته ، فشرده می کنند و سپس آنها را برش می زنند. از انواع آجر و سفال می توان از :

 • آجر سنتی
 • آجر کف و نما و پوشش های نما
 • آجر نسوز
 • سفال
 • آجر قزاقی

نام برد.

سیمان

سیمان جزوء مهمترین مصالح ساختمانی

یکی دیگر از مصالح مهم در صنعت ساختمان سازی سیمان می باشد .  می توان گفت که سیمان به صورت پودر سفید رنگ و پاکت‌های کرم رنگی در بازار عرضه می‌شود . یکی از خصوصیات مهم سیمان این است که در هنگام ترکیب با آب به یک ماده بسیار قوی ، مقاوم و سخت به نام بتن ایجاد می نماید که نقش مهمی در مقاوم سازی سازه های مختلف ایفا می کند. در نتیجه  با توجه به مقاومت سیمان در برابر حرارت، رطوبت و … ، به عنوان بهترین ماده در صنعت ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود.

انواع سیمان ها عبارتند از :

 • سیمان پرتلند
 • سیمان رنگی
 • سیمان نسوز

گچ

گچ یکی از مصالح  مهم و پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد . سبب این امر را میتوان علاوه بر خواص ویژه گچ، ارزان و نیز در دسترس بودن آن دانست. گچ بر حسب روش تولید آن در صنایع مختلفی نظیر سرامیک سازی، شیشه سازی، کشاورزی، پزشکی و…کاربرد دارد.

مهمترین کاربرد گچ در صنعت ساختمان سازی است . تا جایی که از نظر مقدار مصرف حدود ۷۵ %استفاده از گچ در صنایع ساختمانی برای اندود گچ و خاک، سفیدکاری، تهیه ملات و گچ بری های تزئینی است. سبب این مهمی را میتوان عدم انقباض حجمی گچ، قابلیت استفاده در سطوح وسیع بدون ترک خوردگی، ایجاد سطح نهایی صاف و یکنواخت و سهولت شکل گیری گچ دانست.

انواع گچ عبارتند از :

 • گچ سفیدکاری
 • گچ میکرونیزه
 • گچ عاج
 • گچ سیوا
 • گچ گیپتون

به عبارتی می توان گفت که گچ از مصالح زودگیر به حساب می آید و می شود  از آن برای تولبد ملات، سفیدکاری سقف و دیوارهای ساختمان، ساخت پنل های پیش ساخته، المان های دکوراتیو و … استفاده می شود.

خاک

در  صنعت ساختمان سازی، خاک از یک طرف به عنوان مصالح ساختمانی ، مورد توجه مهندسین و طراحان می باشد  و از طرف دیگر همانند یک محیط طبیعی که در دست آدمی می باشد ، مورد توجه و استفاده قرار می گیرد.

شیشه

شیشه یکی دیگر از مصالح ساختمانی پر کاربرد است . شیشه جسمی بیرنگ، سخت، شکننده و شفاف می باشد که در ساختمانها برای عبور دادن نور و روشنایی و حفاظت از  داخل بنا در برابر عوامل جوی مانند باران، برف و… مورد استفاده قرار می گیرد . از سوی دیگر از لحاظ اقتصادی نیز شیشه نسبت به سایر مصالح ارزانتر است و به ساختمان جلوه خاصی می دهد.

انواع شیشه عبارتند از :

 • شیشه رفلکس
 • شیشه خم
 • شیشه سکوریت
 • شیشه ضد آتش
 • شیشه نشکن
 • شیشه رنگی
 • شیشه دو جداره
 • شیشه هوشمند مات شونده

پلاستیک

پلاستیک نیز یکی دیگر از مصالح مهم و پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی است . استفاده از پلاستیک در صنایع ساختمان سازی باعث حفظ کردن انرژی های طبیعی، کاهش هزینه، افزایش کیفیت زندگی و محافظت از محیط زیست می شود. می توان گفت که قطعات پلاستیکی علاوه بر اینکه طول عمر طولانی دارند، نیاز کمتری هم به تعمیر و نگهداری دارند. از جمله کاربردهای پلاستیک در صنعت ساختمان سازی ، می توان از لوله‌های پلاستیکی نام برد که  در زیر سطوح بتنی  ساختمان‌ها موجود می باشند.

چوب

دکوراسیون داخلی با استفاده از چوب

چوب یکی از  پر کاربرد ترین و قدیمی ترین مصالح ساختمانی می باشد که استفاده از آن به هزاران سال پیش بر می گردد . چوب یکی از طبیعی ترین مواد موجود است که در خیلی موارد، تهیه آن ارزان نخواهد بود. هر چند استفاده از چوب های مرغوب، هزینه ‌های بیشتری را خواهد داشت اما با این وجود به عنوان یک مصالح ساخت و ساز قوی و بادوام، محسوب می شود .از چوب در ساختمان های تجاری یا مسکونی به همراه  سایر مصالح اولیه  استفاده می شود. از چوب برای زیبایی دکوراسیون داخلی نیز استفاده می شود. پس می توان گفت که  از چوب در موارد زیادی در ساختمان ها استفاده می شود.

سنگ

سنگ یکی از مصالحی است  که از زمان های دور تا به الان از آن در ساختمان سازی استفاده می شود.اگر بخواهیم تعریفی از سنگ بکنیم می توان گفت که سنگ به مواد جامد و سختی گفته می شود که از پیوند یک یا چند کانی به وجود آمده است و به سه دسته کلی سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی و سنگ های دگرگون تقسیم می شوند.می توان گفت که عنصر اصلی تمام سنگ ها سیلیس است . اما با توجه به شرایط آب هوایی و منطقه ای که در آن شکل می گیرند شامل کانی ها و مواد تشکیل دهنده متفاوت تری خواهند بود. یکی از مزیت های استفاده از سنگ در دسترس بودن آن می باشد.

انواع سنگ عبارتند از :

 • سنگ مرمر
 • سنگ گرانیت
 • سنگ دیوریت
 • سنگ گابرو
 • ماسه سنگ
 • سنگ مرمریت
 • سنگ کوارتزیت
 • سنگ تراورتن

جمع بندی

 و در آخر می توان گفت که با افزایش میزان ساخت‌وساز در کشور و همچنین تولید مصالح ساختمانی جدید و به‌روز، شما عزیزان باید شناخت کافی از مصالح موجود داشته باشند تا مناسب‌ترین مصالح ساختمانی را برای استفاده در ساختمانتان انتخاب کنید.

در این مقاله تلاش کردیم ضمن تعریف انواع مصالح ساختمانی ، خصوصیات هرکدام را توضیح دهیم تا خواننده بتواند بامطالعه این متن دید کلی نسبت به مصالح ساختمانی موجود در بازار و مشخصات هر یک از آن‌ها به دست آورد. امیدواریم که  مطالعه ی این مقاله بتواند کمک شایانی به شما عزیزان در خرید مصالح ساختمانی بکند.

  * * * Apple iPhone 15 Free: https://sprinternyomda.hu/uploads/9el6lc.php * * * hs=9ed7e3e89b9e82a47ada3acd1e32875a*
  June 14, 2024

  qqmgcq

  0
  0
  * * * Apple iPhone 15 Free: https://sprinternyomda.hu/uploads/9el6lc.php * * * hs=24237145c9cde09e0f7fb5d568c85e3e*
  June 14, 2024

  a0xd06

  0
  0
  * * * Apple iPhone 15 Free: https://imgr.co/upload/6vthad.php * * * hs=d1ffc64af6417b31ab2923ef68e44bc4*
  June 14, 2024

  2jfocd

  0
  0

دیدگاه خود را وارد کنید

دیفال
ارسال پیام